76, Front St, Alabama, United States

example@example.com

(+099)-123-45678

Hours: Mon – Fri 8:00am to 7:30pm

پانزده واقعیت در مورد تمدن سومر

آبجو در تمدن سومر
هرگز از زیبایی و جذابیت تمدن باستانی سومر کاسته نمی‌شود. محققان و تاریخ‌نگاران به‌طور مداوم در حال کشف جزئیات و جنبه‌های جدید این تمدن هستند، حتی قرن ها پس از اینکه کشف‌های اولیه صورت گرفت. سومر و شهرهای آن در زیر شن های زمان فراموش شده بودند، اما از پایه‌های اولیه پیشرفت و تمدن بشری بودند. به همین دلیل همواره دانشمندان را تحت تاثیر قرار میدهند. در ادامه تعدادی از مطالب جذاب درباره تمدن باستانی سومر آورده شده است.
1. یکی از اولین تقویم‌های کاربردی جهان به سومریان تعلق داشت.
آیا می‌دانستید که سومریان از اولین‌ها بودند که تقویمی کاربردی توسعه دادند؟ تقویم آنها حدود ۲۱۰۰ قبل از میلاد قدمت دارد و به ۱۲ ماه ماهیانه تقسیم شده است، هرکدام ۲۹ یا ۳۰ روز – شبیه به تقویمی که امروز استفاده می‌کنیم. در تقویم سومری، هفته‌ وجود نداشت، اما با این حال همیشه روزهای مقدس و روزهای آزاد از کار داشتند. این روزها معمولاً در اولین، هفتمین و پانزدهم هر ماه جشن گرفته می‌شدند. البته هر شهر سومری نیز روزهای جشن خاص خود را داشت که در زمان‌های مختلف جشن گرفته می‌شدند. هر ماه با دیدن ماه نو آغاز می‌شد.
2. سیستم عددی شصت‌گانه (شصت شصتی) کارآمد آن‌ها هنوز هم در استفاده است.
سومریان باستان ریاضیدانان ماهری بودند و برای آن زمان بسیار پیشرفته بودند. آن‌ها یک سیستم عددی با عدد ۶۰ به عنوان پایه آن توسعه دادند. این سیستم عددی به عنوان سیستم عددی شصت‌گانه شناخته می‌شود – و هنوز هم در حال استفاده است! به همین دلیل ما ۶۰ دقیقه در یک ساعت، ۳۶۰ درجه در یک دایره و ۶۰ درجه در یک زاویه تیز داریم! سومریان این سیستم را توسعه دادند و بهبود دادند، و بعد از آن آن را به بابلی‌ها منتقل کردند، و از آن‌جا به سایر تمدن‌های جهان. سیستم کاربردی امروزه، البته، دقیقاً همان سیستم نیست، اما شباهت‌های بسیاری دارد و از ریشه‌های یکسانی برخوردار است!
3. ایالات شهری سومر اغلب در جنگ با یکدیگر بودند.
جهان سومری از بسیاری از ایالات شهری نیمه مستقل تشکیل شده بود که اغلب بسیار نزدیک یکدیگر بودند – تقریباً دیده می‌شدند. اما با این حال، آنها همواره در حال  نزاع بودند. جنگ بخشی از زندگی سومری بود و هر شهر دارای ارتشی مداوم بود. وقتی اختلافات در مرزها علنی میشد، به خشونت و خونریزی منجر میشد. یکی از قدیمی‌ترین تصاویر جنگ سومری بر روی استاندارد اور کشف شده است، یک صحنه زیبا که در گور اور-پابیل‌ساگ پیدا شده است. تصویر مهم دیگری روی ستون‌های گرازان یافت شده است که سپاهیان را در قالب فرماسیون فالنکس نشان میدهد. ممکن است سومریان این تاکتیک نظامی را ابداع کرده باشند.
4. آنها یکی از اولین شعرهای حماسی در تاریخ روانه کاغذ کردند.
یکی از اولین شعرهای حماسی جهان از سومریان به دست ما می‌رسد. انسان ممکن است فکر کند که چنین تمدنی قدیمی کمتر به شعر و هنر علاقه داشته باشد. اما این اشتباه است. سومریان برای آن زمان بسیار پیشرفته بودند و بنابراین اولین شعر حماسی جهان را به نام «شعر حماسی گیلگمش» روانه کاغذ کردند. متمرکز بر قهرمان افسانه‌ای و دستاوردهای او، این شعر در واقع روی سنگ حک شده بود: در تابلت‌های خاکی که خطوط آن با دقت حک شده بود. شامل هم قهرمانان افسانه‌ای انسانی و هم خدایان و موجودات فوق‌الطبیعی، شعر حماسی گیلگمش یک بینش بزرگ به فرهنگ و باورهای سومریان باستان است، که به ما کمک می‌کند تا بهتر فهمیم که تمایلات و جنبه‌های زندگی روزمره آنها را درک کنیم.
تبلت پنجم از افسانه گیلگمش
Tablet V of the Epic of Gilgamesh. (CC BY-SA 4.0)
5. باقیمانده‌های تمدن گسترده آنها برای مدت‌های طولانی در تاریخ فراموش شده بودند.
تمدن سومری برای قرون دراز رونق داشت، اما در نهایت به حملات آموریان صحبت کننده زبان سامی و بابلیان صحبت کننده زبان آکادی تسلیم شد. و به آرامی آغاز به ناپدید شدن کرد، هویت خود را از دست داد و از یادها رفت. زبان سومری به عنوان یک زبان مقدس کمتر استفاده شده باقی ماند، تا زمانی که برای همیشه ناپدید شد. هزاران سال گذشت و سومر به طور کامل توسط بشر فراموش شد. این تا زمان ۱۸۰۰ تنها کار پرجدی مخصوصاً باستان‌شناسان بریتانیایی به نور آوردن پارچه‌های پارچه‌ای از این تمدن جهانی پیشگام. محققان شروع به جمع آوری پازل هویت سومری کردند، از ابتدا، تا زمانی که درک کردند که با چه چیزی روبرو هستند. بنابراین، پس از هزاران سال فراموش شدن، سومر دوباره در معرض توجه قرار گرفت.
6. اریدو شهر اول جهان بود.
سومر، یکی از اولین تمدن‌های پیشرفته جهان، طبیعتاً اولین شهرهای جهان را داشت. البته، آنها شهرها به معنایی که امروز می‌شناسیم نبودند: آنها بیشتر شبیه به ساختارهای شهری بودند که اطراف زیگورات‌های بزرگ رو به رشد می‌کردند. و یکی از اولین شهرهای سومری شهر اریدو بود. امروزه، آن را یکی از اولین مستقرات سومری می‌شناسند که همچنین به یکی از قدرتمندترین ایالات شهری تبدیل شد.

زیگورات اور که برای پرستش خدای ماه نانا مورد استفاده قرار میگرفت

اریدو بیش از ۱۲ کیلومتر (۸ مایل) از اور دور نبود. وقتی ساخته شد، شهر تقریباً در نزدیکی خط ساحلی خلیج فارس واقع شده بود. اکنون، بسیاری از هزاران سال بعد، آثار این شهرداخل خشکی واقع شده است.
۷. تابلوهای خاکی تاریخ سومر را به‌طور کامل حفظ می‌کنند
تاکنون بین ۵۰۰٬۰۰۰ تا ۲٬۰۰۰٬۰۰۰ تابلو خاکی سومری کاوش شده است، که فقط بخش کوچکی از آن‌ها خوانده و مورد تحقیق قرار گرفته است. این‌ها توسط سومریان باستان به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گرفتند – با اختراع کاغذ، تابلوهای خاکی نرم، بهترین گزینه بعدی بودند.
با قلم‌های ویژه نی، نوشتن سومری به دقت حک میشد. هنگامی که پخته میشد، تابلو خاکی محکم و دوام میماند. هر چیز و هر موضوعی بر روی این تابلوها نوشته می‌شد: داستان‌ها، شعرها، حساب‌ها، شکایت‌ها، نامه‌ها، تبادلات دیپلماتیک، پیمان‌ها، تاریخ‌ها و غیره. امروزه، تابلوهای خاکی یکی از مهمترین برداشت‌ها به زندگی و عملکردهای سومریان باستان را فراهم می‌کنند و به عنوان میراث تاریخی بسیار با ارزش محسوب می‌شوند. یکی از بزرگترین کتابخانه‌های تابلوهای خاکی در باقیمانده‌های کتابخانه آشوربانی‌پال، آخرین پادشاه بزرگ آشوری، پیدا شد. این آثار شامل بیش از ۳۰٬۰۰۰ تابلو خاکی منحصر به فرد بودند.
۸. سومریان باستان ابزار کشاورزی چرخ دار را اختراع کردند و ترقی را آغاز کردند
بدون شک چرخ از مهم‌ترین اختراعات بشریت است. این ابزار نیروی پیشرو قبل از پیشرفت در جهان بود. و باور می‌شود که سومریان آن را از سال ۳۱۰۰ قبل از میلاد اختراع کرده‌اند. چرخ به آن‌ها اجازه داد تا نیروی حیوانات خانگی را به کار گیرند و بنابراین زمین را کشت و مطمئن کنند محصولاتی بازده بدهند. این یک انقلاب برای کشاورزی، صنعت و پیشرفت بود. چرخ به سرعت در سراسر جهان گسترش یافت و در این فرآیند جهان را به طور کامل متشکل کرد. مصریان باستان به سرعت آن را به کار بردند. در ابتدا، این ابزار از جنس چوبی بود، اما در طول قرون بهبود یافت.
۹. قدیمی‌ترین سازهای زهی دنیا در اور پیدا شد
سومریان به خاطر نوآوری‌ها و اختراعاتشان شناخته شده‌اند، برخی از آن‌ها تعریفی از تمدن‌های بعدی بودند. یکی از این‌ها می‌تواند سازهای زهی باشد، به خصوص لیر. اگرچه نمی‌توان به طور قطع ادعا کرد که لیر یک طراحی سومری بوده است، اما قطعاً آن‌هایی که در اور کشف شده‌اند، قدیمی‌ترین سازهای زنده دنیا هستند. لیرها، با دقت ساخته و تزئین شده، فشرده و شکسته شده بودند، اما با دقت مجدداً ساخته شده‌اند. آنها به تقریباً سال ۲۵۵۰ قبل از میلاد باز می‌گردند، که آن‌ها را بیش از ۴۵۰۰ سال قدیمی می‌کند! لیرها – به ویژه سنتورها – در مقبره‌ی سلطنتی اور، در یک گورستان شا
هانه که متعلق به یک زن با رتبه بالا، احتمالاً یک ملکه بود، کشف شدند. با چوب، نقره، طلا و سایر مواد با کیفیت ساخته شده بودند، حتماً نمادی از قدرت و اعتبار بودند، و به ما تایید می‌کنند که سومریان موسیقی و هنر را می‌شناختند و دوست داشتند.
۱۰. آبجو مایه‌ی غذایی اصلی هر سومری بود
همه دوست دارند در یک روز تابستانی گرم یک لیوان آبجوی سرد بخورند، درست است؟ سومریان مطمئناً از آبجو و تهیه‌ی آن خیلی خوششان می‌آمد – آنها بسیار به آبجو و تهیه‌ی آن علاقه‌مند بودند. به قدری که یک الهه فقط برای همین کار وجود داشت – تهیه‌ی و آبجوسازی و آبجو. نام او نینکاسی بود، و او توسط تمامی نوشندگان آبجو در سومر با احترام دریافت می‌شد. مهم است به یاد داشته باشیم که آبجوی باستانی مانند آبجوی مدرن نبود: آن کمی غلیظ و مخملی بود، و بسیار غذایی، و احتمالاً خیلی سرد نبود. سومریان آن را از طریق لوله‌های ویژه و مرشح‌ها مصرف می‌کردند. آبجو هم توسط عموم و هم نجیب‌زادگان مصرف می‌شد و به مقادیر بسیار زیادی تولید می‌شد. تابلوهای خاکی حاوی دستورالعمل‌های ویژه تهیه‌ی آبجو بازیافت شدند، و همچنین تابلوهایی که نسبت به ضروریات آبجو برای کارگران گزارش‌ها داده می‌شود. درست است: در سومر، کارگران با یک روزانه آبجوی خوشمزه و مغذی پرداخت می‌شدند. وضعیت می‌توانست بدتر باشد.
۱۱. مردان سومری دارای موی سری متمایز و قابل تشخیص بودند
آیا می‌دانستید که سومریان دارای یک مدل موی سری منحصر به فرد بودند؟ بسیاری از نقاشی‌ها و نمایش‌های مردان عادی سومر نشان می‌دهند که آنها موی کوتاه در کنار و پشت سر داشتند، و موی پیچیده و بلند در جلو! در غیر این صورت، بسیاری از نمایش‌ها آنها را کاملاً کوچک و بی‌مو نشان می‌دهند. احتمالاً این یک روند در جامعه آنها بود. در دنیای باستان، مدل‌های موی سر و ریش‌ها به طور معمول نشانه‌ای از یک قبیله یا یک جامعه بودند. برای تفکیک خود را از فرهنگ‌های مجاور، سومریان احتمالاً چنین مدل‌های موی سری منحصر به فردی را به کار گرفتند.
۱۲. در تاریخ طولانی خود، آنها تنها یک ملکه داشتند
فهرست پادشاهی سومر یک اثر ادبی است که در حدود ۲۰۰۰ قبل از میلاد تألیف شده و در چندین تابلو خاکی حفظ شده است. این فهرست شهرهای سومر، پادشاهان آن‌ها و مدت حکومت‌هایشان را فهرست کرده است. به محققان کمک کرده است تا بیشتر درباره حاکمان مختلف سومر باستان بیاموزند. و تقریباً همه حاکمان موجود در لیست‌ها مردان – پادشاهان – هستند. ام
ا یک زن در لیست وجود دارد: ملکه کوبابا. پیش از به تخت نشستن، به نظر می‌رسد که او یک تهیه‌کننده آبجو بود – آبجو تولیدی برای استفاده تجاری. او ملکه کیش، یک شهر مهم در سومر باستان، بود. او را پسرش پوزور-سوئن و نوه‌اش اور-زابابا دنبال کردند. سومر به طور مطلق یک دنیای مردانه نبود.
۱۳. قدیمی‌ترین شکایت‌های مشتری در اور پیدا شد
با تمدن‌های پیشرفته، فریب‌گران پیشرفته همراه می‌شوند. ائا-ناسیر، یک تاجر ثروتمند مس از شهر اور، اما روش‌های تجاری او از ایده‌آل بسیار دور بود. هنگام کاوش در باقیمانده‌های شهر، یک خانه – خانه‌ی ائا-ناسیر – یک اتاق پر از تابلوهای خاکی داشت که از مشتریان ناراضی دریافت کرده بود. به نظر می‌رسد که ائا-ناسیر پول را برای آلومینیوم‌های مس کیفیت بالا می‌گرفت، اما به جای آنها آلومینیوم‌های با کیفیت پایین ارسال می‌کرد. این منجر به برخی از شکایت‌های مشتریان در برابر او شد. معروفترین شکایت از تاجر در دیلمون بود، که رسولانش بد رفتاری می‌شدند، و ارسالی مسش هرگز نرسید. با مطالعه تابلوهای بسیار، محققان استنباط کردند که ائا-ناسیر واقعاً توسط این شکایت‌ها مشکلی نداشته است و به طور تکراری آنها را نادیده گرفته است.
۱۴. کونی‌فورم سومری، قدیمی‌ترین سیستم نوشتاری دنیاست
سومریان در بسیاری از راه‌ها پیشرفت کرده بودند. بی‌تردید، یکی از مهم‌ترین اختراعات آنها نوشتن بود. الفبای کونی‌فورم آن‌ها جزو قدیمی‌ترین سیستم‌های نوشتاری جهان است. در ابتدا، این تنها یک تعداد از نمادها و تصاویر بود که برای نشان دادن کلمات و اعمال طراحی شده بود. در طول زمان، آن به یک سیستم نوشتاری پیچیده و پیچیده تبدیل شد که از تعداد زیادی تکه کوچک شامل کند. این نمادها با یک قلم ویژه حک شده بودند که سپس بر روی تابلوهای خاکی نرم نوشته می‌شدند، که سپس پخته و سخت شدند. این یک سیستم نوشتاری کارآمد، پیچیده و پیشرفته بود که از آن روزگار دور می‌باشد.
امروزه، محققان می‌توانند به کمک رمزگشایی اسکریپت کونی‌فورم، بسیاری از اطلاعات مربوط به سومر باستان را بدست آورند. با این حال، این یک فرآیند زحمت‌آور بوده است، و خود اسکریپت برای چندین قرن پس از کشف آن، یک راز مطلق بود.
۱۵. هر یک از شهر-راه‌های سومری، الهه‌ی محافظ خود را داشتند
سومر باستان به تعدادی از شهر-راه‌های نیمه‌مستقل تقسیم شده بود. برخی از قدرتمندترین این‌ها عرعر، باد-تیبره، اریدو، شوروپاک، سیپار، لاگاش، کیش، نیپور و دیگران بودند. و هر یک از این شهرها خدای مح
افظ خود را داشت، حافظ و متبرک آن. در هر شهر معابد شاهانه به این الهه‌ها اختصاص داشت، و همچنین زیگورات‌های بزرگ مانند هرم در هر شهر وجود داشت. حدود ۷ الهه‌ی اصلی سومری و صدها الهه‌ی کمتر وجود داشت. به عنوان مثال، سیپار محل عبادت خدای خورشید اوتو (شمش) بود، در حالی که شوروپاک شهر خدایه نین‌لیل بود.
سرشکن: شهر باستانی سومری اریدو، شهری زودرس در جنوب مسوقیه، نزدیک خلیج فارس نزدیک به دهلیز رودخانه‌ی فرات. مأخذ: Rick/Adobe Stock

منبع سایت Ancient-origins

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *