76, Front St, Alabama, United States

example@example.com

(+099)-123-45678

Hours: Mon – Fri 8:00am to 7:30pm

سومر: جایی که زبان نوشتاری، حساب و تمدن متولد شدند

سومر: جایی که زبان نوشتاری، حساب و تمدن متولد شدند
سومر (نیز به نام سومری شناخته می‌شود) یکی از قدیمی‌ترین تمدن‌های جهان بود. این تمدن باستانی در منطقه مسیر جنوبی (جنوب عراق امروزی) بین رودخانه‌های دجله و فرات ظاهر شد. تمدن سومری حدود قرن چهارم پیش از میلاد آغاز شد و در قرن بیست و چهارم پیش از میلاد پایان یافت، زمانی که کل منطقه مسیر تحت کنترل امپراتوری آکادیان قرار گرفت.
سومری‌ها در قرن بیست و دوم پیش از میلاد دوباره ظاهر شدند و دوباره حکومت منطقه جنوبی مسیر را بر عهده گرفتند. دودمان سوم اور که آنها برپا کردند، با این حال زمان زیادی پابرجا نماند و بعد از حدود صد سال سقوط کرد. اگرچه حکومت سومری در مسیر به طور قطع به پایان رسید، اختراعات بسیار آن به تمدن‌های مسیری بعدی سود رساند و اثرات آن هنوز هم به راحتی قابل تشخیص است.
سومریها چه کسانی هستند؟
نام “سومری” اولین بار توسط آکادیان استفاده شد. در واقع، سومری‌ها خود را sag-gi-ga نامیدند، که به معنای “مردم سرسیاه” است، و زمینی که در آن زندگی می‌کردند را ki-en-gir می‌نامیدند، به معنای “زمین خدمتگزاران تمدن”. امروزه، محققان برای توصیف طیف مسیری که از خلیج در شرق تا مصر در غرب کشیده شده است، از عبارت “هلال زمین حاصلخیز” استفاده می‌کنند. این منطقه شامل مناطق عراق امروزی، لاوانت و دره نیل است و به عنوان مهد تمدن شناخته می‌شود. به عنوان یکی از اجزاء این هلال زمین حاصلخیز، خاک مسیر جنوبی مناسب کشاورزی بود که در طی انقلاب نوپیچان ظاهر شد. بنابراین، انسان‌ها شروع به سکونت در این منطقه کردند.
بر اساس ثبت باستان‌شناسی، قبل از ظهور تمدن سومری، چند فرهنگ در منطقه جنوبی مسیر زندگی می‌کردن
د. باستان‌شناسان قادر به تفکیک این فرهنگ‌ها بر اساس آثاری که کشف شده‌اند هستند. به ویژه، این فرهنگ‌ها بر اساس تفاوت‌های سبکی از سفال‌های باستانی شناسایی شده‌اند. به طور خلاصه، سه دوره متمایز پیش از تمدن سومری وجود داشت – دوره اوباید، دوره اوروک و دوره جمدت نسر، هر یک از آن‌ها نام خود را از محلی که فرهنگ در آن ابتدا شناسایی شد، گرفته‌اند.
دوره اوباید حدود از ۵۰۰۰ تا ۴۰۰۰ قبل از میلاد طول می‌کشید، در حالی که دوره‌های اوروک و جمدت نسر از حدود ۴۰۰۰ تا ۳۱۰۰ قبل از میلاد و ۳۱۰۰ تا ۲۹۰۰ قبل از میلاد به ترتیب ادامه داشتند. در طول هر دوره، ویژگی‌های “تمدن” در حال ظهور بودند، اگرچه به صورت کامل توسعه نیافته بودند. به عنوان مثال، در طول دوره اوباید، بیشتر مردم در جوامع روستایی کوچک زندگی می‌کردند، اگرچه شهرها نیز در حال ظهور بودند، یک پیشگویی از مراکز شهری که بعدها بنا خواهند شد. مثال دیگری استفاده از مهر در هر سه دوره است که نشان می‌دهد که برخی پیچیدگی‌های اداری و شاید حتی طبقه‌بندی اجتماعی وجود داشته است.
تمدن سومری حدود سال ۲۹۰۰ قبل از میلاد ظاهر شد و تا حدود ۲۳۵۰ قبل از میلاد، زمانی که توسط امپراتوری آکادی همچنین به عنوان دوره دیناستی اول نامیده می‌شود، پابرجا بود. یکی از تفاوت‌های اصلی بین این دوره و دوره‌های پیشین این است که در این زمان، بیشتر مردم از زندگی روستایی دست کشیده بودند و در مراکز شهری محاصره شده‌اند. این می‌تواند به عنوان آغاز دولت‌های شهری سومری در نظر گرفته شود، که شامل یک مرکز شهری بزرگ (یا چندین) با همسایگی مشترک است. برخی از شهرهای قدرتمند و معروف ترین شهرهای تمدن سومری در این دوره شامل اور، اوروک، لاگاش و کیش بودند.
یکی از عواقب ظهور این شهر‌های شهری این است که جامعه سومری سازمان‌دهی شد. در مورد گستردگی اجتماعی قبل از دوره دیناستی اول، ابهام وجود دارد. به عنوان مثال، محققان در مورد اینکه جامعه در دوره اوباید برابری‌محور یا سلسله‌مراتبی بوده است، تقسیم شده‌اند. اما تا زمان دوره دیناستی اول، تقسیمات اجتماعی قطعی به ریشه‌های آن رسیده بود. این در حقیقت در حقیقت این است که شهرها توسط پادشاهان اداره می‌شدند که مقام آنها به ارث رسیده بود. این امر، به عنوان مثال، در یک سند به نام فهرست پادشاهان سومری مشاهده می‌شود. این سند اطلاعات تاریخی، افسانه‌ای و افسانه‌ای را ترکیب می‌کند و فهرست حاکمان انواع دیناستی‌های سومر و همسایگانشان را به همراه مدت مفترض حکومت‌هایشان نشان می‌دهد.
حکمرانان تمدن سومری
فهرست پادشاهان سومری به زبان سومری نوشته شده است و نشان می‌دهد که مردم باستان مسیر به باور داشتند که حکومت بر انسان‌ها توسط خدایان موصول می‌شود. فهرست با یک گروه از پادشاهان معروف به “حکمرانان قبل از طوفان” شروع می‌شود، که باور می‌شود اشخاص افسانه‌ای هستند. اگرچه هنوز شواهد تاریخی برای وجود آنها یافت نشده است، اما ممکن است این اشخاص حکمرانان تاریخی بودند که بعداً توسط سومری‌ها افسانه‌ای شدند.
فهرست با دیناستی‌های مختلف تمدن سومری و همسایگانش، مانند ماری و آکاد، ادامه می‌یابد و با دیناستی ایسین پایان می‌یابد، که از قرن بیستم تا قرن هجدهم پیش از میلاد گل می‌کرد. به عنوان یک نکته جالب، در فهرست پادشاهان سومری، تنها یک حاکم زن وجود دارد، کوبابا (به معنای “زن صاحب‌خانه”)، که همچنین تنها حاکم دیناستی سوم کیش بود.
خدایان سومری با پره های لرزان و کلاه بالدار
حاکمان شهرهای سومری حق حکومت خود را از بالا به دست آورده بودند، از اینرو آنها رابطه نزدیکی با مقامات دینی حفظ می‌کردند. هر شهر از خدای محافظ خود برخوردار بود و معابد خدایان قلب شهر را فرا گرفت. موقعیت مرکزی این معابد، به علاوه اینکه به عنوان سازه‌های بلند و تمام شناخته می‌شدند، برای نظارت  بر امور شهری مناسب بود.
معابد شهرک‌های سومری‌ها نه تنها در امور مذهبی قدرت داشتند بلکه به عنوان سهامداران اصلی اقتصاد شهرها نیز بودند. در نظریه، حاکم، به عنوان نماینده خداها، مالکیت همه زمین را داشت. با این حال، برای پادشاه غیرممکن بود تا همه زمین‌ها را به تنهایی مدیریت کند. بنابراین، وظیفه مدیریت و سازماندهی زمین‌های کشاورزی به معابد داده شد. اگرچه برخی از زمین به صورت شخصی نگهداری می‌شد،

 

منبع سابت: Ancient-origins

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *