76, Front St, Alabama, United States

example@example.com

(+099)-123-45678

Hours: Mon – Fri 8:00am to 7:30pm

سیستم اعداد و زمان سومری

The celebrated Babylonian mathematical tablet Plimpton 322 at the Rare Book and Manuscript Library at Columbia University in New York. (UNSW/Andrew Kelly)

سیستم اعداد و زمان سومری

احتمالاً عجیب به نظر بیاید که ساعت‌ها را به 60 دقیقه و روزها را به 24 ساعت تقسیم می‌کنیم – چرا به جای این که ضریبی از ۱۰ یا ۱۲ باشد؟ جواب بسیار ساده است؛ زیرا مخترعان زمان بر روی یک سیستم دهدهی (ده‌گانه) یا دوازدهدهی (دوازده‌گانه) عمل نمی‌کردند، بلکه بر روی یک سیستم شصتگانه (شصت‌گانه) عمل می‌کردند. برای نوآوران باستانی سومری که ابتدا حرکات آسمان را به بازه‌های قابل شمارش تقسیم کردند، عدد ۶۰ عددی کامل بود.

عدد ۶۰

عدد ۶۰ می‌تواند به ۱، ۲، ۳، ۴، ۵، ۶، ۱۰، ۱۲، ۱۵، ۲۰ و ۳۰ بخش مساوی تقسیم شود. علاوه بر این، اخترشناسان باستان معتقد بودند که در هر سال ۳۶۰ روز وجود دارد، یک عدد که ۶۰ به صورت شش بار منظم داخل آن جا می‌شود. امپراتوری سومری به مدت طولانی باقی نماند، با این حال، بیش از ۵۰۰۰ سال جهان به تقسیم زمان آن‌ها پایبند مانده است.

Early Proto-cuneiform (4th millennium BCE) and cuneiform signs for the sexagesimal system (60, 600, 3600, etc.) (Otfried Lieberknecht/CC BY-SA 3.0)
سیستم شصت شصتی مورد استفاده در نوشتار کانیفرم سومری

زمان سومری

تمامی تمدن‌های باستانی تقریب خود را از گذشت زمان داشتند. بدیهی است که یک روز آغاز می‌شود زمانی که خورشید طلوع می‌کند و شب آغاز می‌شود زمانی که خورشید می‌غربد. کمی کمتر واضح بود می‌گذشت هفته‌ها، ماه‌ها و سال‌ها؛ با این حال، این‌ها نیز توسط مردمان باستان تقریب زده شده بود. ماه طول زمان یک دوره کامل ماهیانه بود، در حالی که یک هفته طول زمان یک فاز از دوره ماهیانه بود. با توجه به تغییر فصول و موقعیت نسبی خورشید، می‌توانست سال را تخمین بزند. یک‌بار که ارتفاع خورشید مشخص شد، دانشمندان می‌توانستند تعداد طلوع‌های/غروب‌های خورشید را شمارش کنند که تا رسیدن دوباره به ارتفاع خود طی می‌شد. به این ترتیب، مصریان باستان، مایان‌ها و بابلیان و دیگران متوجه شدند که سال ۳۶۰ روزه است. با این حال، این اخترشناسان و ریاضی‌دانان سومری بودند که اولین بار زمان را به طور سیستماتیک تقسیم کردند. کار آن‌ها به طور گسترده‌ای پذیرفته شد و در سراسر اوراسیا منتشر شد.

سیستم شصت‌گانه سومری

ابتدا سومری‌ها به عدد ۶۰ علاقه مند بودند زیرا به راحتی قابل تقسیم بود. نه تنها هنگام کار با عدد ۶۰ و ضرب‌های آن باقیمانده‌های کمی وجود داشت، بلکه باقیمانده‌هایی که ظاهر می‌شدند اعشار تکراری نداشتند (مثلاً ۱/۳ = ۰.۳۳۳…، یک مفهومی که سومری‌ها نمی‌توانستند آن را در آن زمان پردازش کنند). سرزمین سومر در سال ۲۴۰۰ پیش از میلاد توسط آکادیان تسخیر شد و سپس توسط آموری‌ها (همچنین به نام بابلیان شناخته شده) در سال ۱۸۰۰ پیش از میلاد. هر حکومت پساان که به قدرت رسید از سیستم شصت‌گانه دوست‌داشتنی استفاده کرد و آن را به ریاضیات خود ادغام کرد. بنابراین، مفهوم تقسیم زمان به واحدهای ۶۰ باقی ماند و به شرق در فارس، هند و چین و همچنین به غرب در مصر، کارتاژ و روم گسترش یافت. این سیستم به طور مرتب کار تحقیقاتی ستاره‌شناسان چینی را که ۱۲ ساعت فلکی را کشف کردند (بیشتر کشفیاتی که بیشتر مردم با توجه به خورشید زندگی می‌کردند)، کامل کرد. همچنین با استراتژی‌های نظامی امپراتوری، به ویژه تقسیم نگهبانی شب به چندین قسمت مساوی، هماهنگ بود. مصریان سه نگهبان شبانه داشتند، رومیان چهار نگهبان.

The celebrated Babylonian mathematical tablet Plimpton 322 at the Rare Book and Manuscript Library at Columbia University in New York. (UNSW/Andrew Kelly)
The celebrated Babylonian mathematical tablet Plimpton 322 at the Rare Book and Manuscript Library at Columbia University in New York. (UNSW/Andrew Kelly)

با نوآوری‌های یونانی و اسلامی در هندسه، کشف شد که ۳۶۰ نه تنها طول زمان مدار ایده‌آل زمین بلکه اندازه‌گیری کامل دایره است. بنابراین، سیستم شصت‌گانه آغاز به اعتبار خود در تاریخ می‌کند و با تبدیل به یک قسمت ضروری از ریاضیات و هدایت (که زمین به درجه‌های طول و عرض جغرافیایی تقسیم شده است) برای همیشه تثبیت می‌شود. در نهایت، با اختراع ساعت در قرن ۱۴، صفحه‌ی مدارکوار دایره‌ای به بخش‌های شصت‌گانه منظم تقسیم شد که به هر دقیقه ۶۰ ثانیه می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *