76, Front St, Alabama, United States

example@example.com

(+099)-123-45678

Hours: Mon – Fri 8:00am to 7:30pm

لیست پادشاهان سومر – دست نوشته سومری

The Weld-Blundell Prism. (Ashmolean Museum / CC BY-SA 4.0)

از بین تمام اشیاء باارزشی که از سایت‌های عراقی که شهرهای سومری پرطرفدار قدیمی در آنجا قرار داشته‌اند، چندتایی بسیار جذاب‌تر از لیست پادشاهان سومری بوده است. این دست‌نوشته باستانی اصلی که ابتدا به زبان سومری ثبت شده بود، یک شچره نامه از پادشاهان سومر (جنوب عراق باستان) از دودمان‌های سومری و همسایگان است.

این لیست شامل نام‌های آنها، طول فرضی سلطنت و مکان‌های “رسمی” پادشاهی است. آنچه لیست پادشاهان سومری را به چیزی منحصربه‌فرد می‌کند این است که واقعاً حاکی از آن است که افسانه‌هایی از پادشاهان قبل از دودمان‌های تاریخی که به واقعیت وجود داشته‌اند، با پادشاهان تاریخی ترکیب شده‌اند.

قطعه اول این متن نادر و منحصربه‌فرد، یک تابلوی سومری نوشته‌شده با نوشته کونی‌فورم ۴۰۰۰ ساله بود که در اوایل دهه ۱۹۰۰ توسط دانشمند آلمانی-آمریکایی هرمان هیلپرشت در سایت باستانی نیپور پیدا شد و نتایج او در سال ۱۹۰۶ منتشر شد. از آن زمان تاکنون، حداقل ۱۸ نمونه دیگر از لیست پادشاهان پیدا شده است، بیشتر آنها از نیمه دوم دودمان ایسین (حدود ۲۰۱۷ تا ۱۷۹۴ قبل از میلاد) به‌خصوص هستند.

هیچ دو مستند از این اسناد یکسان نیستند. با این حال، مواد مشترکی در تمام نسخه‌های لیست پادشاهان سومری وجود دارد که نشان می‌دهد آنها از یک منبع “ایده‌آل” واحد تاریخ سومری گرفته‌شده‌اند.

ترجمه کتیبه‌های سومری باستان: شناسایی بهشت یا خارساگ، باغ خدایان
سرود معبد کش: سرود سومری ۴۶۰۰ ساله که پرستش انلیل، حاکم خدایان را ستایش می‌کند
قطعه نخست این متن نایاب و منحصربه‌فرد، یک تبلت سومری ۴۰۰۰ ساله است که در اوایل قرن بیستم توسط دانشمند آلمانی-آمریکایی هرمان هیلپرشت در محل باستانی نیپور کشف شد و نتایج او در سال ۱۹۰۶ منتشر شد. از زمان کشف هیلپرشت، حداقل ۱۸ نمونه دیگر از لیست پادشاهان سومری پیدا شده‌اند، بیشتر آن‌ها از نیمه دوم دودمان ایسین (حدود ۲۰۱۷ تا ۱۷۹۴ پیش از میلاد) تاریخ دارند.
هیچ دو از این اسناد یکسان نیستند. با این حال، مواد مشترک کافی در همه نسخه‌های لیست پادشاهان سومری وجود دارد تا روشن شود که آنها از یک حساب “ایده‌آل” از تاریخ سومری مشتق شده‌اند.

The Weld-Blundell Prism. (Ashmolean Museum / CC BY-SA 4.0)
The Weld-Blundell Prism. (Ashmolean Museum / CC BY-SA 4.0)

پریزم ولد-بلاندل

میان تمام مثال‌های لیست پادشاهان سومری، پریزم ولد-بلاندل در مجموعه کتیبه‌های سومری موزه آشمولیان در اکسفورد، کامل‌ترین نسخه و همچنین کامل‌ترین کپی از لیست پادشاهان سومری را نشان می‌دهد. این پریزم ۸ اینچ (۲۰.۳۲ سانتی‌متر) ارتفاع دارد و چهار طرف دارای دو ستون هستند.
اعتقاد بر این است که پریزم ولد-بلاندل در ابتدا یک میله چوبی از وسط خود داشته باشد تا بتواند روی همه چهار طرف چرخانده و خوانده شود. این لیست حکمرانان از دودمان‌های پیش‌سیلابی (“قبل از سیل”) تا چهاردهمین حاکم دودمان ایسین (حدود ۱۷۶۳ تا ۱۷۵۳ پیش از میلاد) را فهرست می‌کند.
این لیست ارزش بسیاری دارد زیرا سنت‌های بسیار قدیمی را بازتاب می‌دهد و در عین حال یک چارچوب زمانی مهم مربوط به دوره‌های مختلف حکومت در سومری ارائه می‌دهد. حتی ارتباطات قابل توجهی را با داستان‌های کتاب تکوین نشان می‌دهد.

 

منبع سایت: Ancient-origins

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *