76, Front St, Alabama, United States

example@example.com

(+099)-123-45678

Hours: Mon – Fri 8:00am to 7:30pm

عدن بهشت سومری

تجدید عدن: نسخه سومری

سومر، در میان‌رودان، به “سرزمین پادشاهان تمدنی” معروف بود. این تمدن در حدود ۶٬۵۰۰ سال پیش به اوج خود رسید که تفاوت زیادی با دیگر تمدن‌ها داشت؛ زبان نوشتاری پیشرفته‌ای، معماری شگفت‌انگیز برای آن زمان، ریاضیات پیچیده و نجوم شگفت‌انگیز داشت. صدها خدا در سیستم مذهبی آن وجود داشت. سومریان باور داشتند که هرچند انسان‌ها و خدایان در گذشته زمین را با هم به اشتراک می‌گذاشتند، اما وجودی همراه نداشتند. آن‌ها باور داشتند که انسان‌ها برای خدمت به خدایان طراحی شده‌اند. پادشاه خدایانش، آنو، پسر خود، انکی (ایا)، و دخترش نینکی (نیم‌خواهر انکی) را فرمان داد تا انسان‌ها را با قربانی کردن یک خدا، مخلوط کردن بدن و خون او با خاک و ساختن اولین انسان به شباهت خدایان، بسازند.

 

انلیل و نینلیل - اولین انسانهای سومری
انلیل و نینلیل – اولین انسانهای سومری

 

 

ایجاد انسان: آداپا

طبق اسطوره‌های سومری، خدایان مانند انسان به نام آنونا ابتدا آمده بودند تا منابعی را که برای سیاره مادری خود نیاز داشتند، استخراج کنند. حال با ایجاد یک نیروی کار انسانی، وظایف آن‌ها تغییر کرد. آن‌ها بر روی آنچه که به همه موارد عملی یک نژاد بشری بنده نظر است، حکومت می‌کردند. محل اصلی فعالیت‌های آن‌ها میان‌رودان، سرزمین میان رودخانه‌ای تیگریس و یوفرات بود. در حماسه گیلگمش، نخستین شعر حماسی جهان، آنجا بهشت نامیده می‌شد.

اول، طبق متون، انسان‌ها قادر به تولید خودشان نبودند. این امر ناخوشایند بود. بنابراین، انکی و نینکی راهی برای تغییر این گونه جدید پیدا کردند. نتیجه این بود که یک مرد به نام آداپا بوجود آمد، یک انسان کاملاً عملی و مستقل. انکی به آداپا حکمت بزرگی داده بود و توانایی درک مفهوم زندگی جاویدانی را داشت. اما لعنت آداپا این بود که هرگز نمی‌توانست آنچه را که می‌توانست تصور کند، بدست آورد.

خدایان سومری با پره های لرزان و کلاه بالدار
Detail of The Adda Seal. Goddess Inanna, god Utu, god Enki and chief minister Usimu. (Public Domain)

جزئیات مهر Adda. خدایان اینانا، اوتو، انکی و وزیر اصلی اوسیمو. (پالایه عمومی)

اگر متون آمارنا، که در آرشیو پادشاه مصر آمنوفیس در مصر کشف شده بودند، نبودند، شاید هرگز درباره آداپا اطلاع پیدا نمی‌کردیم. اما در سال ۱۹۱۲ داستان او توسط یک کشف منحصر به فرد در کتابخانه آشوربانیپال تأیید و تصدیق شد. پنج قطعه تاحدی پاره، از آن زمان ترجمه شده‌اند، آشکار شد که بخشی از داستان را، که آداپا و باد جنوبی نام داشت، بیان می‌کنند.

طبق داستان، آداپا به مقام کاهن یا حکیم رسیده بود. یک روز، در حال ماهیگیری در خلیج فارس، دریا طوفانی شد و کشتی او واژگون شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *